Programy do tworzenia lub edycji istniejących grafik, znajdują zastosowanie praktycznie w każdej firmie, małej i dużej, stosujemy również w praktyce domowej. Na rynku jest dużo programów komercyjnych, znanych, używanych przez studia graficzne i niestety kosztujących dość dużo. Ale do domowych zastosowań można użyć darmowe programy, które również można znaleźć w sieci. W szkole poznajemy darmowy program GIMP.
Dziś proponuję zapoznać się z edytorami online. Program CANVA (canva.com), po polsku, o ogromnych możliwościach, bogaty w szablony, wymagający rejestracji. Drugi, to PHOTOPEA (photopea.com) - wzorowany na photoshopie, o mniejszej ilości szablonów, umożliwiający pracę na warstwach, co znacznie przyspiesza i ułatwia wykonywanie atrakcyjnie wyglądających grafik, które można wykorzystać do wykonania np. zaproszenia. I takie ćwiczenie jest dzisiaj do wykonania.
Powyżej zaproszenie wykonane w programie online photopea.com, można również wykonać je na stronie canva.com
Ćwiczenie polega na wykonaniu zaproszenia na dowolną imprezę: urodziny, wycieczka, koncert ... Ocenie podlegać będzie użycie tła, edycja tekstu, wstawienie grafiki wyszukanej w internecie, eksport pracy do pliku png lub jpg.
- po uruchomieniu programu na stronie, klikacie nowy obraz
- wybieracie format grafiki oraz tło
- dodajecie własne teksty korzystając z narzędzia tekst - litera T na pasku narzędziowym, dobieracie czcionkę i jej rozmiar oraz kolor tekstu
- wyszukujecie w internecie stosowną grafikę, pasującą do waszego zaproszenia i wklejacie do projektu
- eksprtujecie pracę do pliku png lub jpg (menu plik -> eksportuj jako ...)
- wykonaną pracę przesyłacie na adres: belfer7@poczta.fm
Program jest dość intuicyjny, informację o poszczególnych narzędziach na pasku otrzymacie po najechaniu na dane narzędzie i chilę zatrzymacie na tym narzędziu kursor - wyświetli się podpowiedź, co to za narzędzie. Po uruchomieniu program jest w wersji angielskiej, wersję polską otrzymamy poprzez tłumaczenie strony (jednak nieco dziwne (śmieszne) mogą być niektóre tłumaczenia).
Efekt pracy:
Powodzenia.
Wszelkie pytania poprzez e-dziennik LIBRUS